
Žene su bezbedniji lekari od muškaraca, protiv njih se ređe vode istrage zbog sumnji u vezi sa njihovim ponašanjem, stručnim znanjem ili postupanjem, a takođe imaju manje šanse da budu suspendovane ili otpuštene, pokazala je najnovija studija britanskih naučnika.
Analiza podataka o gotovo 5.000 lekara i zubara protiv kojih su pokrenute istrage u britanskoj Nacionalnoj službi za kliničku procenu u proteklih osam godina zbog sumnje u njihov rad, pokazala je veliku neravnotežu kad je reč o polovima. U izveštaju se navodi da je u pomenutom osmogodišnjem periodu služba primila 873 prijave protiv lekarki i 3.635 protiv lekara. Žene su tako činile samo 20 odsto prijavljenih, iako u radnoj snazi sektora zdravstva u Britaniji učestvuju sa 40 odsto. U najozbiljnijim slučajevima, sa posla je suspendovano 50 ženskih lekara i čak 290 muških. Najčešće se pritužbe ulažu protiv psihijatara, specijalista za porođaje i lekara opšte prakse, pokazalo je istraživanje.
Iako zaključak nije da su žene bolji lekari od muškaraca, one svakako duže razgovaraju sa pacijentom i više su na njega koncentrisane, a takođe imaju manju sklonost ka preduzimanju rizika - objasnili su iz nacionalne službe.